Je virtualizace opravdu zapomenuta?

Tohle byste si určitě mysleli, pokud jste se účastnili nedávných akcí od IDC Directions ohledně výzkumu virtualizace. Analýza IDC poskytla cenné informace a náhled na všechny věci okolo digitální transformace byznysu, Cloud, AI, HCI, IoT, blockchain a dokonce zmiňovala informace o Quantum computing. Ale nic k virtualizaci. To se týkalo i VMware, vSphere a dalších souvisejících témat nebo produktů. Pro netušícího účastníka se zdálo, že je virtualizace opravdu zapomenuta.

Pravdou je, že virtualizace je stále mezi námi a daří se jí. VMware hlásí 500,000 zákazníků, používající celkem 50 milionů VMs. V nedávném finančním reportu, VMware uvedl, že jim přináší víc jak 6,6bilionu dolarů, co se zdá být z pouhé vSphere licence a udržování tržeb. To je mnohem víc jmění, než zaznamená 500 firem ročně pro všechny své produkty!

Zajímavější je i fakt, že se i vývoj v poslední době začíná zaobírat virtualizací. Níže uvádíme pár příkladů.

AI pro virtualizaci

Umělá inteligence (AI) zařadila IDC´s do užšího seznamu pro hlavní témata, ale v tomhle případě jde o to, aby prostředí virtualizace bylo bezchybné a vysoce dostupné.

Obecně: CloudPartners výzkum Cross-Stack Analytics pro VMware se stal velmi populárním pro přiblížení umělé inteligence k datovému centru. Což také bylo zmíněno během akce IDC.

Specifická schopnost odpovědná za správné fungování virtuálního prostředí a dostupného pro Cross-Stack analytické prvky, formálně známé jako VMVision. Tyhle prvky se rychle vypořádaly s problémy mezi uložištěm a VMs a optimalizovaly virtuální zdroje. Pomohly také určit “hlučného souseda” VMs a korelovat výkon napříč hostiteli, sítí a úložišti.

Automatizace pro virtualizaci

Poté co svět začal z virtualizace na x86 systémech těžit, hustota VMs na systém vzrostla: od minima po 15 VMs na server. V dnešní době kolem 100 VMs s právy multi-socket/multi-core systému. Problémy IT se přesunuly od řešení WinTel proliferaci, ke zvládání výzvy v podobě VM proliferace.

To je zvlášť naléhavé pro velké podniky a poskytovatelé služeb, kteří musí zajistit přesnou a stálou administrativu tisícovky VMs. K nápomoci slouží nástroje jako VMware, vRealize operations, spolu s vRealize Orchestrator a v Realize Automation, které nyní umožňují správu virtualizovaných prostředí v měřítku s jednotným sledováním, automatizovaným poskytováním, řízením výkonnosti a optimalizací kapacit, a to i v rámci multi-cloud a heterogenní infrastruktury.

Co je nového, jsou inovace v tom, jak tyto produkty dát dohromady, distribuovat a integrovat. Spolu s jejich zakoupením odděleně, vRealize management části jsou nyní dostupné spolu s poslední verzí VMware Cloud Foundation 2.3. A masivní ecosystém hráčů jako Blue Medora vyvíjí plug-ins, který integruje platformy hlavních úschoven dat přímo do těchto automatizovaných a monitorovaných produktů.

Zralost prostředí virtuálního managementu vytváří podmínky pro příští vlnu přijetí technologií.

Virtualizace podporuje “docker”

Zajímavý vývoj, který vidíme v prostředí zákazníků, je virtualizace jako klíčový prostředek pro nové inovace, jako jsou multicloud a “containers nebo-li “dockers”.

Dvojici “container” a VMs jsem vnímal jako pepř a sůl, ale čím dál tím více se ukazuje, že nebudou samy sobě protipóly, ale naopak se vzájemně doplňují.

Přinejmenším jsem o nich přemýšlel jako o alternativních přístupech ke správě aplikací, nebo o dvou paralelních přístupech používaných odděleně různými IT týmy.

Nicméně po nedávném rozhovoru s kolegou, jsem zjistil, že téměř polovina zákazníků s nimiž pracují používá containers v rámci VMs! Tady vidíte “tradiční” virtualizaci umožňující nové vlny inovací v cloud-native aplikací, DevOps and microservices.
Tradiční virtualizace je stále převládajícím způsobem, jak řídit aplikace datových center a nedávné inovace v oblasti AI, automatizace a používání kontejnerů prodlužují jejich důležitost a význam.

Hodnota virtualizace VMware je zdůrazněna při správném spárování s hardwarem infrastruktury. Rozšiřte hodnotu svých známých virtualizačních nástrojů a metod s jednou nebo více z těchto souvisejících inovací zmíněných zde.